Cigarete i alkohol u adolescenciji ugrožavaju zdravlje arterija

Prema provedenim testovima, promjene na arterijama počinju da se dešavaju već do 17. godine. Ove fizičke promjene povezane su sa kasnijim problemima sa krvnim sudovima i srcem, kao što su moždani i srčani udar.

Međutim, studije ukazuju da se arterije vraćaju u normalu kod tinejdžera koji prestanu da piju i puše.

Istraživanje je trajalo između 2004. i 2008. godine na uzorku od 1.266 mladih ljudi u okviru studije koja je pratila zdravstveno stanje 14.400 porodica u području britanskog grada Bristola.

Ispitanici su objasnili svoje navike pušenja i ispijanja alkohola u dobi od 13, 15 i 17 godina, a zatim su provedeni testovi da se vidi da li je kod njih došlo do stvrdnjavanja arterija.

“Utvrdili smo da pušenje i konzumiranje alkohola kod mladih ljudi, čak i u manjim količinama, izaziva promjene na arterijama, kao i arterosklerozu”, rekao je jedan od istraživača na projektu DŽon Denfil sa UCL Instituta za kardiovaskularne bolesti u Londonu.

Ako tinejdžeri prestanu da puše i piju tokom adolescencije, njihove arterije se vraćaju u normalu, tako da postoje šanse da se sačuva zdravlje arterija u mladosti, rekao je on, prenosi BBC.

Pušenje, pa čak i kratkoročno, povećava rizik od razvijanja bolesti perifernih arterija kod žena. Ako pušite više od 15 cigareta dnevno, tada je vaš rizik od razvijanja ove bolesti više nego deseterostruk, tvrde harvardski istraživači.

Periferna arterijska bolest predstavlja suženje perifernih arterija, pogotovo u nogama. Slična je bolesti koronarnih arterija i često se događa da osoba boluje od obje bolesti.

Pušenje, visoki pritisak i holesterol te dijabetes povećavaju rizik od periferne arterijske bolesti koja u zapadnim zemljama pogađa oko pet posto populacije starosti između 55 i 74 godine. Simptomi uključuju bol u nogama i osjećaj umora mišića nogu za vrijeme hodanja.

PROČITAJTE  Jedan od važnijih minerala: Znakovi da vašem tijelu nedostaje cinka